Independiente a învins La Guaira cu 4-0 și este încântat să continue în Copa Sudamericana

Până la data finalului fazei grupelor, Independent, Union și Lanus Au încă șanse să câștige primul loc în zonele lor și să se califice în optimile de finală ale competiției. A fost o zi în care cele trei echipe argentiniene au avut nevoie să câștige pentru a ajunge la definiția de săptămâna viitoare.

Trebuie amintit că doar primul din fiecare grupă trece runda în Cupa Americii de Sud.

Independent 4-0 La Guaira

Independiente a învins-o pe La Guaira cu 4-0 și visează să înfrunte finala cu Ceará în ultima dată din Grupa G a Cupei Sudamericane. Echipa lui Avellaneda este a doua cu 12 puncte și este la 3 în spatele brazilienilor care îi conduc cu 3 goluri (+14 peste +11). Dacă roșul câștigă, îl va egala în scor și va termina primul în grupă trebuie să-l învingă cu două goluri diferență.

Independiente a luat inițiativa, dar fără profunzime sau precizie la start. L-a sufocat pe La Guaira în primele minute că nu a putut trece de mijlocul terenului. Atingerea lui Rojo pe flancuri și triangulațiile sale pentru a ajunge la fund au fost dominante, iar oamenii lui Avellaneda au meritat să preia conducerea. Cel mai dezechilibrat jucător a fost Thomas Pozzo a cărui îndemânare și loviturile cu piciorul stâng generau pericol.

După câteva minute în care meciul a ajuns pe un platou, letargia s-a rupt la 41 când a venit o centrare din stânga și fundașul Yohan Cumana a vrut să-l curețe, dar a ajuns să-l pună de gard.

El Rojo știa că diferența minimă nu îi ajunge și la începutul complementului a mers pe mai mult. În 2 minute un centru de Alex Vigo care a fost trecut și în stânga a făcut la fel Lucas Rodriguezun apărător a deviat-o, dar a fost corect Leandro Benegas care a pus o lovitură de cap sinceră pentru a-l pune pe al doilea.

Independiente a continuat cu tulpina sa, dar fara sa fie precis in ultima atingere, ceea ce l-a impiedicat sa-si extinda avantajul. În alte două ocazii mingea a ajuns în poartă, dar au fost poziții avansate.

Încercările au continuat, dar fără eficacitatea de a-l surprinde pe al treilea. Benegas a fost cel care a pierdut-o când a rămas singur în fața portarului și mai târziu duminica alba cu un șut care a trecut peste bară.

În epilog a venit al treilea după o minge recuperată de John Insaurraldecare a trimis un centru și a apărut în dreapta Leandro Fernandez care atingea spre mijloc și Andres Roa la 83 de minute a extins avantajul.

La 89 de minute i-au făcut un fault pe Roa în semiluna zonei, judecătorul a dat legea avantajului, Fernández a atacat din nou din dreapta și a trimis un centru scăzut pe care Benegas a conectat care a finalizat al patrulea (al doilea din contul său personal). ) și a decorat rezultatul. În publicul roșu s-a generat iluzia că miercurea viitoare își vor încuraja echipa într-o finală pentru a continua în turneul internațional.

Cum te definești:

Ceará conduce cu 15 puncte (+14 golaveraj) iar Independiente este pe locul doi cu 12 puncte (+11). Fiind o definiție corp la corp, ceea ce adaugă Roșu va fi redus direct rivalului său. De aceea, de exemplu, dacă vor câștiga cu 2-0, echipa lui Avellaneda se va egala la puncte, dar va rămâne cu +13 și brazilienii cu +12. O altă posibilitate este că echipa Argentinei castiga la doua goluri diferentadincolo de rezultatul final (3-1, 4-2, 5-3, etc) si asa il va depasi si la golaveraj.

Formații:

Arbitru: Jose Burgos (Uruguay).

stadiu: Eliberatorii Americii – Ricardo Bochini.

televizor: ESPN.

Union 0-0 Fluminense

Union a egalat 0-0 cu Fluminense în Santa Fe și a trebuit să câștige pentru a ajunge la ultima dată a Grupei H ca lider. Într-un meci plat și cu puține emoții, Tatengue nu a putut sparge apărarea Rio de Janeiro, care fără o schemă îndrăzneață a reușit să neutralizeze Santa Fe pe Stadionul 15 de Abril.

A fost un meci dificil de la început deoarece, deși Tatengue a luat inițiativa, știau că nu ar trebui să lase spații în fața echipei din Rio de Janeiro, care, la fel ca toate echipele braziliene, sunt precaute și pot face oricând rău.

După o primă repriză plictisitoare, Fluminense a continuat să parieze pe câteva flash-uri de Gâscă si claritatea de Luis Henriquedar mijlocașii lor nu au oferit prea mult pentru a putea dezechilibra și rupe zgârietura.

Au trecut minutele și Tatengue nu și-a arătat acreditările pentru a răni, iar Flo a continuat cu mai multe spații pentru a ajunge. Conexiunile braziliene au declanșat alarmele în apărarea Santa Fe.

Imediat după 60 de minute, Union a avertizat cu sosirea lui Mauro Luna Diale asta a cerut portarul Fabio.

La sfârșitul Ioan Nardoni îngrijit Moon Vialecare a mai avut o șansă de a înscrie, deși șutul său a trecut peste transversală.

La egalitate, Unión a lăsat-o pe locul doi în zona sa cu 9 puncte, iar clasamentul se va juca joia viitoare la Barranquilla împotriva lui Junior, care conduce zona cu 10 puncte. Îi va servi doar lui Tatengue să câștige. Va fi un alt heads-up pentru a defini clasificatul.

Formații:

Arbitru: Andres Cunha (Uruguay).

stadiu: 15 aprilie.

Lanus 1-2 Wanderers (U)

Lanús a căzut cu 2-1 acasă împotriva Wanderers și deși este primul în Grupa A cu 8 puncte, are același punctaj ca Barcelona din Ecuador și uruguayenii sunt doar unul. Clasificarea va fi definită între cele trei. Deși echipa argentiniană va juca ultima întâlnire locală împotriva eliminatului Metropolitano, iar ceilalți doi rivali ai săi se vor întâlni la Montevideo.

El Granate a luat inițiativa, dar uruguayenii au fost închiși în urmă și i-a fost greu echipei locale să-i spargă. A trebuit să aștepte până la 84 de minute pentru a putea învinge pe charrúas cu marele gol al alexander bernabeicare a luat o minge din afara suprafeței și după o rachetă cu piciorul stâng a pironit-o în unghi.

Cu toate acestea, trei minute mai târziu, Wanderers a egalat Mauro Mendezcare a intrat în repriza secundă și după ce a capturat mingea în zona pe care a definit-o după o jumătate de viraj.

Meciul s-a dus și înapoi în finală, iar uruguayenii au luat conducerea în timp suplimentar (minute 92) cu un gol de la Christian Bravocare a centrat pe stâlpul din stânga al lui Lautaro Morales și a fost un gol frumos al chilianului.

În celălalt joc din zonă, Barcelona din Ecuador a egalat cu 2-2 în Venezuela împotriva Metropolitanos. Cu aceste rezultate, Garnet are 8 unități, același număr ca și echipa Guayaquil. La ultima dată Lanús îi va primi pe venezueleni, iar ecuadorienii vor călători la Montevideo și vor avea o oprire dificilă deoarece Wanderers are 7 puncte. Primii trei au șanse de calificarer.