Jaguares XV și un adio care nu este în concordanță cu reputația sa: a pierdut în fața lui Selknam și a fost eliminat din Superliga americană de rugby

La revedere devreme Jaguarii XV Este conform unei campanii opace, care nu este în concordanță cu primatul pe care rugby-ul argentinian îl deține în regiune, aruncă o umbră asupra procesului și obligă la o regândire internă. Spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat în faza obișnuită, în semifinala împotriva lui Selknam argentinienii nu s-au zgârcit la livrare, dar gheara nu a fost suficientă pentru a termina conformarea ca o echipă.

Înfrângerea cu 16-10 l-a scos pe Jaguares XV din finală, în care Selknam îi va înfrunta vinerea viitoare pe învingătorul lui Peñarol și Cafeteros Pro, care s-au întâlnit în turul doi pe aceeași scenă a Stadionului Charrúa din Montevideo. După ce a câștigat în mod covârșitor prima versiune completă a Super League Americană, franciza argentiniană a fost departe de a atinge așteptările pe care le-au stârnit individualitățile.

Rezumatul Selknam – Jaguarii XV

Jaguares XV a venit la acest turneu cu o echipă formată din 66% jucători noi, cu excepția câtorva jucători sub 23 de ani. Obiectivul principal este dezvoltarea lui cu o perspectivă pe termen lung, dar nu este excesiv să-i ceri să fie în jocul final, măcar. Cu toate acestea, nu s-au consolidat niciodată ca echipă și jocul lor a fost departe de ceea ce sugerau antrenorii.

Nu a fost suficient să fi jucat cel mai bun joc al lui. De data aceasta nu a lipsit atitudinea. I-a lipsit precizia de a preciza oportunitățile generate, i-a lipsit inteligența pentru a valorifica momentele pozitive. Spre deosebire de cele două meciuri anterioare împotriva chilianilor, înfrângerea nu a fost clară. În dezvoltarea meciului, Jaguares XV a avut capacitatea de a genera joc și de a realiza break-uri, dar s-a ciocnit cu bună apărare rivală sau împotriva propriei incapacități de a marca. în ultimii metri. Pe de altă parte, Selknam, care a egalat în intensitate, a apărat înverșunat, a revenit cu puncte de fiecare dată când a intrat în atac și, în cele din urmă, a avut mai multă forță în ultimele minute.

Jaguares XV a avut o atitudine împotriva lui Selknam, dar a eșuat mai mult decât a reușit și l-a costat înfrângereaUAR Press

„În momentele în care am fost superiori nu le-am putut valorifica în puncte. Noi generăm în timpul celor 80 de minute. Am avut niște greșeli, dar astăzi pot spune că echipa s-a golit, a lăsat totul pe teren. Nu ne-a fost suficient”, a recunoscut antrenorul principal Carlos Fernandez Lobbe. „Este o echipă tânără, care s-a maturizat pe parcursul turneului. Mult plâns, asta înseamnă că înfrângerea ne-a durut. Să continui să lucrezi, să te perfecționezi. A trebuit să pierdem sunt lucruri de analizat dar sunt fericit pentru ca echipa a jucat ca o finala; s-au golit și asta e în regulă pentru mine.”

Jaguares a fost superior în prima repriză, dar dacă a intrat la pauză la egalitate 10-10, a fost pentru că au depășit erorile de manipulare și nu au știut să-și valorifice incursiunile ofensive, dintre care au irosit cel puțin patru foarte adânci din cauza la propriile neajunsuri. Pe de altă parte, echipa chiliană a știut să profite de momentul bun din acea primă pasaj. Între 10 și 15 minute, a câștigat câteva penalty-uri la mêlée (arbitrajul în această formație este foarte neregulat) și a fost suficient să treacă la atac: a marcat o încercare jucând din orb și apoi un penalty care i-a permis merge înainte cu 10-0.

Jaguares XV a fost cu 10-0 în fața lui Selknam și reacția nu a fost suficientă
Jaguares XV a fost cu 10-0 în fața lui Selknam și reacția nu a fost suficientăUAR Press

Dar de cele mai multe ori Jaguares a fost cel care a impus condiții. A obținut dinamică din scoaterea rapidă a mingii din rucks, a primit pauze defensive cu pase plate și unghiuri bune de rulare (Agustín Segura și Martín Bogado în frunte), au reușit să paseze mingea la contact și au creat pericol. De câteva ori s-au mulțumit să lovească cu piciorul în bețe (Gerónimo Prisciantelli a ratat două transporturi), până când după 22 de minute au marcat o încercare foarte bună, care a combinat acești factori și o bună definiție a lui Bogado.

Între sfârșitul primei reprize și începutul celei de-a doua Jaguares XV a jucat cu doi bărbați în plus pentru două rezervări consecutive la Selknam, dar a fost prea conservator și nu a reușit să valorifice acest avantaj. A irosit din nou câteva atacuri sincere și a suferit din nou de pe urma eficienței lui Selknam, care a adăugat din nou când a avut ocazia și a mers înainte cu 13-10.

Jaguares XV nu a putut cu puterea pe care a devenit Selknam, chiar și cu doi jucători mai puținiUAR Press

Jocul urma să fie definit în ultimele 20 de minute nedescrise, care s-au jucat departe de goluri și au fost afectate de erori de ambele părți. Selknam a profitat, încă o dată, de singura sa șansă, cu un penalty de la Urroz la cinci minute de la final. Jaguare a avut ultimul. A petrecut cinci minute apăsând la câțiva centimetri de încercare, dar a ratat. Cum ar putea fi altfel, acțiunea a fost frustrată de un knock-on.

În conformitate cu turneul din concurs, Jaguares XV și-a luat rămas bun mai devreme decât se aștepta și a fost îndatorat reputației pe care o cere rugby-ul argentinian.

Selknam (16): Francisco Urroz; Nicolás Garafulic, Domingo Saavedra, Matías Garafulic și Luca Strabucchi; Juan Zuccarino și Benjamin Videla; Santiago Edwards, Alfonso Escobar și Martin Sigren; Franco Molina și Santiago Pedrero; Matías Dittus, Diego Escobar și Salvador Lues. Antrenor: Nicholas Bruzzone.

Modificări: PT: 38m, Javier Carrasco pentru Strabucchi (temporar). ST: la început, Ignacio Silva pentru Edwards și Tomás Dussaillant pentru Escobar; 5m, Carrasco pentru Lues și Benjamín Torrealba pentru B. Videla; 12m, Vittorio Lastra de N. Garafulic (temporar); 18m, Lastra de Dittus; 20m, Augusto Sarmiento pentru Pedrero; 25m, Santiago Videla pentru Saavedra și 40m, Ernesto Tchimino pentru N. Garafulic.

Jaguarii XV (10): Martin Bogado; Ignacio Mendy, Agustín Segura, Tomás Cubilla (c) și Juan Pablo Castro; Geronimo Prisciantelli și Rafael Iriarte; Jerónimo Gómez Vara, Santiago Ruiz și Andrea Panzarini; Manuel Bernstein și Pedro Rubiolo; Lautaro Caro Saisi, Ignacio Ruiz și Mayco Vivas. Antrenor: Carlos Ignacio Fernandez Lobbe.

Modificări: ST: 18m, Nicolás Revol pentru Gómez Vara (temporar); 20m, Bautista Bernasconi pentru I. Ruiz și Javier Coronel pentru Caro Saisi; 24m, Revol pentru Vivas și Eliseo Chiavassa pentru Gómez Vara; 29m, Bautista Pedemonte pentru S. Ruiz și Mateo Albanese pentru Iriarte și 35m, Federico Albrisi pentru Panzarini și Tomás Suárez Folch pentru Cubilla.

PT: 10m, gol de Urroz pentru o încercare a lui B. Videla (S); 17m, penalty de Urroz (S); 23m, gol de Prisciantelli pentru o încercare de Bogado (JXV); 35m, penalty de Prisciantelli (JXV).

Amonizat: 35m, Lues (S) și 36m, Escobar (S).

ST: 14m și 35m, penalități de Urroz (S).

Amonizat: 2m, Dittus (S) și 13m, Vivas (JXV).

Curtea: Stadionul Charrua, Montevideo, Uruguay

Arbitru: Francisco Gonzalez (Uruguay)