pentru titlul care îl face un record

Nici Riquelme. Nici Palermo. Nici Abbondanzieri. Nici Arati. Nici micul roșu. Nici Rattin. Nici Lazzatti. Nici bianchi. Nici Lawrence. Nimeni. Nici în amatorism, nici în profesionalism. Nici în acest secol, nici în cel precedent. Nimeni nu a strâns mai multe titluri în Gură ce Sebastian Battaglia Y Guillermo Barros Schelotto. Sunt 18: 17 ca jucător și unul ca DT, în cazul lui León, și 16 ca fotbalist și doi ca antrenor, în cazul lui Mellizo. Duminica aceasta, Battaglia va căuta să adauge o nouă vedetă olimpică în CV-ul său și devenit oficial cel mai câștigător din istoria lui Boca.

Battaglia, la ultimul său titlu împotriva lui Talleres (Fotobaires).

Uite si tu

Boca este deja la Córdoba pentru a juca finala

Battaglia, se știe, este sinonim cu Boca. A ieșit în Inferior, a locuit în pensiune, a debutat în Prima și a jucat pentru club 13 din cele 14 sezoane profesioniste. În acea perioadă a fost de patru ori campion al Americii, de două ori campion mondial și de șapte ori campion local de fotbal. S-a pensionat pe 11 decembrie 2011, data finală de deschidere. A intrat la 31′ din repriza secundă în loc de șoarece și așa a jucat singurul său meci din turneu (a venit dintr-o accidentare la genunchi, care-l lăsase de afară timp de nouă luni), cu care a reușit să-l învingă pe Mellizo.

Campion la Battaglia cu Boca în 2008.

„Sper să nu se taie”a spus el după meci, deși nu va mai juca și se va retrage în aprilie 2013. Mai târziu, Battaglia a luat câțiva ani departe de fotbal și Guillermo a obținut Superligi 2016/17 Y 2017/18pentru care au profitat din nou de León, 18 la 17, până la obținerea Cupa Argentinei 2021cu Battaglia ca DT.

Uite si tu

Trend în rețele: poreclele neobișnuite ale tineretului Boca!

Gura este gura. Și Boca trebuie întotdeauna respectat… Pe urmă, cine joacă mai bine, cine joacă mai rău, spui asta. Boca este acolo pentru a spune prezent în momentul în care trebuie spus: acum a făcut și va juca o altă finală”, a încheiat León după semifinala câștigată împotriva lui. Curseîn care Boca a fost devansat în prima repriză și a reușit să câștige la penaltyuri, unul dintre marii aliați ai ciclului său (prin acel traseu a învins Patronaj, ateliere -la sfârșitul Cupa Argentinei– și Academia).

El León, întorcându-se în Bahía Blanca.

În 15 zile se împlinesc 23 de ani de la primul titlu al lui Battaglia la Boca. A fost în inchidere 99, la Avellaneda, într-o înfrângere cu 4-0 cu Independiente care nu a fost suficientă pentru a îneca strigătul de campioană. Battaglia avea 19 ani și a fost piesă de rezervă pentru Bianchi într-un mijloc format din Basualdo, Serna Y Cagna. Atunci aveau să vină Deschidere 2000, 2003, 2005, 2008 și 2011; cel Închidere 2006; cel Eliberatorii 2000, 2001, 2003 și 2007cel Intercontinental 2000 și 2003cel America de Sud 2005 si Câștigătorii Cupei 2005, 2006 și 2008.

Duminica aceasta, Battaglia merge pentru turul al 19-lea la Boca. Va continua să marcheze istoria?

Uite si tu

Mesajul emoționant al lui Advíncula înainte de finală

Battaglia, campioană triunghiulară 2008 (AP).

Cele 18 titluri ale lui Battaglia la Boca

1-Închidere 1999: Bianchi l-a inclus în patru meciuri ale acelui turneu în care Boca avea să devină dublu campion. A intrat împotriva San Lorenzo și Rosario Central, apoi a început împotriva Independiente și Unión.

2-Libertadores 2000: Stabilit deja în echipa viceregelui, a fost în 13 jocuri, șase titular și șapte de pe bancă. În sferturile de finală împotriva lui River în La Bombonera, i s-a acordat penalty-ul pe care Riquelme l-a transformat și a asistat Palermo pentru muletazo. A început în finală împotriva lui Palmeiras.

3-Intercontinental 2000: Bianchi a dat drumul la pământ punându-l în formația de start împotriva lui Real Madrid în Japonia. A fost până în minutul 89, când DT l-a înlocuit cu Nicolás Burdisso pentru a suporta rezultatul. Boca a câștigat cu 2-1 și a fost campion mondial.

Astăzi, Leul are 8 titluri (AP).

Uite si tu

Afirmația surprinzătoare a unei Anglie istorice despre Boca

4-Deschidere 2000: A fost în 16 meciuri în turneul pe care Boca l-a câștigat la întoarcerea din Japonia. A jucat pe dreapta sau pe stânga, cu coechipieri precum Serna, Gustavo Barros Schelotto și Marchant. Isi rupe ligamentele spre finalul turneului, intr-un clasic impotriva Independientei.

5-Libertadores 2001: Și-a revenit pentru etapa finală a competiției. A intrat opt ​​minute în revanșa împotriva lui Palmeiras și a început în prima manșă împotriva lui Cruz Azul.

6-Libertadores 2003: A fost în zece meciuri ale competiției, o piesă esențială din optimile de finală încoace alături de Javier Villarreal și Cascini. A jucat în serie cu Paysandú, Cobreloa, América de Cali și Santos, cu un memorabil perete dublu cu Tevez pentru a deschide scorul în manșa secundă în Brazilia.

Battaglia, campion împreună cu Rodrigo Palacio.

Uite si tu

Cu Román Riquelme, Boca se deplasează în finală cu Tigre

7-Deschidere 2003: Boca a câștigat turneul de la un capăt la altul, între cucerirea Libertadores și precedentul Intercontinental. Seba a jucat 18 meciuri și a marcat trei goluri, împotriva lui Gimnasia, Banfield și River.

8-Intercontinental 2003: A jucat cele 120 de minute împotriva lui Milan, într-un mijloc de teren completat de Donnet, Cascini și Villarreal. A fost un egal 1-1 și o victorie la penalty-uri în Japonia.

Cupa 9 2005: Răzbunarea finalei pierdute a Libertadores din 2004, a fost în ambele meciuri împotriva lui Once Caldas. A marcat un gol în prima manșă 3-1 și a fost eliminat la 77′ în revanșă. Căpitanul echipei lui Basile.

Ibarra, Riquelme și Battaglia.  Câtă istorie!

Ibarra, Riquelme și Battaglia. Câtă istorie!

Uite si tu

Răzbunarea Pipei: Tigre și acel adio trist

10-Deschidere 2005: O parte din memoria lui Coco 11, a participat la 15 meciuri de campionat. El era „funbișmul”, permițându-i lui Gago să se desprindă și să se joace, acoperindu-și spatele.

11-America de Sud 2005: El a spus prezent în patru meciuri, inclusiv semifinalele împotriva Universității din Chile și manșa secundă împotriva Pumas de México, că Boca a câștigat cu 4-3 la penalty-uri, după ce a remizat 1-1.

12-Închidere 2006: Nu a fost un an bun din cauza accidentărilor repetate. A revenit la finalul turneului pentru ultimele trei meciuri.

13-Recup 2006: A petrecut 45 de minute în finala în care Boca l-a învins pe San Pablo.

Battaglia împreună cu Viatri, în 2010.

Uite si tu

Morbidei: sunt din Boca... și Tigre

14-Libertadores 2007: Din cauza unor probleme fizice, nu a fost titular, retrogradat de Pablo Ledesma, Banega și Neri Cardozo. Chiar și așa, a jucat șase meciuri, a marcat un gol în manșa secundă a semifinalelor împotriva lui Cúcuta în ziua de ceață și a intrat în ambele finale împotriva lui Gremio.

Cupa 15-Cup Winners 2008: A început în ambele meciuri împotriva lui Arsenal, cu un gol în prima manșă 3-1 pe Cilindro de Avellaneda.

16-Deschidere 2008: Fix în echipa lui Carlos Ischia, cu 20 de jocuri și 2 goluri în turneul pe care Boca l-a câștigat într-o finală triunghiulară cu San Lorenzo și Tigre.

Uite si tu

Boca-Tigre: ce trebuie să știi despre finală

17 – Deschidere 2011: Glezna l-a împins să se retragă la o vârstă foarte fragedă, dar Falcioni l-a făcut să intre în 16 minute cu campion Boca împotriva All Boys. A fost ultimul lui meci oficial.

18- Cupa Argentinei 2021: În prima sa experiență ca antrenor la club, a ridicat trofeul învingându-l pe Talleres de Córdoba cu 5-4 la penalty-uri după ce a egalat fără gol în 90 de minute.