Triumful lui Vélez: gol la timp la Montevideo împotriva lui Nacional pentru a rămâne în viață în Copa Libertadores

Estudiantes de La Plata are patru cuceriri de Cupa Libertadores. National, din Uruguay, trei. Iar celălalt rival din lot, Bragantino, îi lipsește gloria, dar pașaportul său este brazilian. Printre acele CV-uri bune ale altora, Velez Sarsfield este alături de ai lui: un Libertadores și statutul său de argentinian, o altă naționalitate grea pe continent. Și când părea aproape eliminat în zona Ca strigat că și el există, că este paharnic.

Trebuia să-l bat în Montevideo Nacional, care îl învinsese la Buenos Aires. Fortul a pierdut. A sunat și chiar a mers înainte. Dar au egalat la 43 de minute din a doua repriză. Speranța de a urma calea internațională a dispărut. Și a venit un gol Maxim Perrone practic in ultima miscare: 3-2 a lui Velez în Grand Central Park si viata in grup.

Lucas Orellano și Joel Soñora îl susțin pe Lucas Janson în sărbătoarea cu 1-1, după o definiție superbă a atacantului.Matilde Campodonico – AP

Nebunia pentru un astfel de deznodământ, aproape sfâșietor, a dat imaginea lui Julio Vaccari, DT-ul lui Vélez, sărbătorind ca un nebun alergând dintr-o parte în alta și intrând în terenul de joc. „Băieții aveau mingi uriașe jucând acest joc. Au avut un curaj extraordinar să stea pe terenul lui Nacional și dă bucurie tuturor oamenilor”, a spus antrenorul după meci.

Vélez se va confrunta acum cu Estudiantes la Liniers la ultima întâlnire. Trebuie să câștige, după orice rezultat; În caz de egalitate, aceștia vor fi eliminați. Dacă ar fi egalat în această miercuri, acum ar fi în pragul eliminării și orice victorie asupra compatriotului său nu i-ar fi suficientă marțea viitoare, pentru că ar depinde de ce se va întâmpla în Nacional vs Bragantine.

Pe teritoriul uruguayan, echipa Liniers a urcat pe poziţia a treia în zonă, cu același scor (5) ca Bragantino dar golaveraj mai slab (-3 împotriva -1) și un avantaj unitar față de Nacional (4 și -3). Elevii (13 puncte și +7) este într-o altă poveste.

Strigătul lui Matías de los Santos, care a întors rezultatul: Vélez a fost 2-1
Strigătul lui Matías de los Santos, care a întors rezultatul: Vélez a fost 2-1Matilde Campodonico – AP

Nacional a trecut în avantaj cu un șut al mijlocașului Diego Zavala la 21 de minute, dar la finalul etapei inițiale Lucas Janson setează paritatea. Iar după un timp, la 15 al reprizei secunde, Vélez a trecut înainte cu o lovitură de cap de la matias de los santos. Când întâlnirea a intrat în zona de rezultat, o mână a băiatului Abiel Osorio în zonă a fost sancționat cu un penalty de către arbitrul chilian Piero Maza și argentinianul Emmanuel Gigliotti a stabilit la 43 2-2 care părea definitiv. Totuși, într-o finală în ritm rapid, cu acțiuni de marcare de la o zonă la alta, băiatul Perrone a apărut cu un tackle pe un centru Osorio și a decretat succesul lui Fortín.

Vélez a jucat judicios de la început până la sfârșit, compact și scurt, cu mijlocași care au ajuns la poartă și au apărut ca alternative pentru a deranja portarul Martin Rodriguezînlocuitorul titularului Sergio Rochet, absent din cauza coronavirusului.

la 14, Nicolae Garayalde s-a prăbușit un șut pe bară și puțin mai târziu (18) oaspetul a mai avut o șansă clară, o lovitură liberă a lui De los Santos care a trecut puțin pe lângă poartă. Într-una dintre primele sale incursiuni în zona exterioară, Nacional a reușit să o deschidă când Zabala (fost fotbalist Vélez) a șutat din afara suprafeței și mingea a deviat în De los Santos și l-a dislocat pe portar. Lucas Hoyos. Localul a avut ocazia să consolideze diferența dar columbianul Alex Castro nu a stiut sa rezolve impotriva lui Hoyos (26). Și Vélez a tot insistat, deplasând mingea de la o bandă la alta și atacând spațiile libere. A egalat cu un șut plasat al lui Janson, care a intrat în stâlpul din stânga.

Jocul de top: Máximo Perrone, tânărul căpitan al lui Vélez (19 ani), dă cu capul și va fi gol, cel al triumfului lui Vélez la MontevideoMatilde Campodonico – AP

În repriza secundă, El Fortín a profitat de „aeriană” cu o lovitură de cap a uruguayanului De los Santos, care a valorificat pe colțul din dreapta. Vélez a urmat mai bine, cu dinamică în zona centrală și condus de Joel Sonora. Nu trebuia decât să marcheze un nou gol. Și totuși, într-o neglijență, mâna lui Osorio în zonă, victoria parțială a scăpat, pentru că Gigliotti a transformat penalty-ul la două minute de la finalul timpului regulamentar.

Închiderea a fost emoționantă și schimbătoare. Gigliotti a avut de două ori 3-2 la îndemână: o dată l-a salvat pe băiat Valentin Gomez pe linia de poartă, iar în cea rămasă, Hoyos a salvat un șut de la gura. Iar când s-a terminat minutul 49, o centrare a lui Osorio, care a fost compensată, a fost conectată de Perrone (căpitan la acel moment, după plecarea lui Lucas Pratto) și transformată în mult-celebratul gol al treilea Velez, cu jucătorii în față. a fanilor lor. El Fortín, și el paharnic, este încă în lupta pentru cupa pe care și-o dorește toată lumea.